Szent Margit

 

 

Jézus példabeszédében (Mt 25,1-13) megdicsérte az okos szüzeket, mert virrasztva várták a vőlegényt, és előrelátóan olajat is vittek magukkal. Szent Margit ilyen okos szűz volt, aki tudott virrasztva várni Isteni mesterére és olaja is volt, ami kitartott a vőlegény megérkezésig.

IV Béla lánya volt, 1242 körül született egy vészterhes időben, amikor a tatárok szorongatták az országot. Szülei ekkor Istennek ajánlották. Majd később Margit részéről tudatos döntéssé lett, és most már szülei ellenkezését is kiváltva kitartott a kolostori élet mellett.

XII Piusz pápa a szenté avatáskor ezt mondta róla: „Margit abból az Árpád-házi királyi családból, amely csupán a 13. században egymaga még négy, az életszentségben kiemelkedő nőt adott Isten Egyházának…… Margit a kolostorban tanulékony, készséges  nemes lelkületével tűnt ki…. Mindig az alacsonyrendű szolgálatokra áhítozott. A söprésben, szennyes helyek takarításában, konyhai munkában, nehéz terhek cipelésében lelte örömét. Szívesen ápolta a betegeket.”

Joggal kérdezhetjük, hogy ez a törékeny lány honnan merített erőt ekkora hősiességhez? Szintén a szenté avatási periratban találunk választ erre a kérdésre: „Szívesen imádkozott az eucharisztikus színekben rejtőző Jézus Krisztus előtt, vagy a feszület előtt naponta hosszú órákon át, szívét kiöntve.”

            Megkeresztelésünk alkalmával szüleink bennünket is Istennek ajánlottak, Isten kedves gyermekévé lettűnk. Ugyanakkor a Krisztus követésünk, tudatos döntésünk függvénye. Van lámpásunk, amivel az urat várhatjuk, de olajat is kell bele öntenünk. Ez az olaj pedig a keresztény élet cselekedetei. Keresztény életünkből nem hiányozhat az áldozatok vállalása. E-nélkül olyanok vagyunk, mint a balga szüzek, amelyek nem tudtak virrasztva várni urukra.

A szentségi Jézussal való találkozásunk erőforrás. Az Egyház az evangélium szavaival hív bennünket: „Itt a vőlegény menjetek ki elébe”  Az egyház ma azt is megengedi, hogy naponta két alkalommal is szentáldozáshoz járulhatunk. Ennek feltétele, hogy a második szentmisén elejétől a végéig részt kell vennünk. Rendkívüli alkalommal, mint pl. lelkigyakorlat alkalmával két szín alatt is áldozhatunk.

Szent Margithoz hasonlóan imádkozzunk mi is szívesen a szentségi Jézus előtt, és öntsük ki neki szívűnket, azzal a bizalommal, hogy nála meghallgatásra talál az imánk.