30. szám

2007. július 29.

 

Engedelmesség

A főtanács tagjai erőszakkal és tiltásokkal próbálták elhallgattatni az apostolokat, hogy ne beszéljenek a feltámadt Krisztusról. Ők viszont egy nagy igazságot fogalmaznak meg: „inkább kell engedelmeskedni Istennek, mint az embereknek." (ApCsel 5,27-33; Zs 33; Jn 3,31-36) Az Istennek való engedelmesség mindent megelőz.

Kérdés: Honnan tudjam, hogy mi az Isten akarata? S ha megtudom is, nem az jut eszembe, amikor cselekszem, hogyan kellene az ő akarata szerint… úgyhogy a sajátom kerül előtérbe. Tényleg sokszor későn jut eszembe. És milyen sokszor tévedek!

Böjte Mihály OFM: Jézus példáját nézve tudatos vállalás és hozzáállás volt részéről, hogy az Atya akaratát akarta cselekedni. A továbbiakat a konkrét kihívások döntik el. Van, amikor már a tett előtt lehetőségem van gondosan mérlegelni. Előfordul, hogy cselekedet közben kell kutatnom a megfelelő irányt, vagy csak utólag mérem le, hogy miként is cselekedtem. Ezek függvényében sajátos eszközök állnak rendelkezésemre, mint a lelkiismeret, a Szentírás, a lelkivezető, a közösség, az ima, a megkülönböztetés.

A érzékeny és helyes lelkiismeret már a cselekedet előtt jelez, de éber a cselekedet közben is, sőt utólag sem alszik, hanem éberen mérlegel.

Hogyha van elég időm a döntésre, nagy hasznát veszem a Szentírásnak, segít a lelkivezető, vagy hogyha egy közösséghez tartozom, nagyon jó visszajelzést kaphatok a közösségem tagjaitól. Az imádságos lelkülettel folytatott mérlegelés, a megkülönböztetés szintén nagyon fontos döntések idején. Ilyen lelkülettel szólítgatta Assisi Szent Ferenc San Damiano kápolnájában a keresztre feszített Krisztust: „mit akarsz, hogy cselekedjem?" Amikor tisztán és félreérthetetlenül visszhangzott lelkében Krisztus szava, hogy „menj építsed fel házamat", egy pillanatig sem habozott, hanem életre váltotta a megismert igazságot. Erre a készségre, figyelmes és gyakorlatias magatartásra van nekünk is szükségünk, hogyha az engedelmesség jegyében akarjuk élni a keresztény életünket.

Ha kérdéseitek vannak, írjatok nekünk a szerkesztőségbe, vagy a válaszért keressétek meg közvetlenül fr. Böjte Mihály ferencest a következő internetes oldalon: http://bojtemihaly. blogspot.com, s tegyétek fel neki legégetőbb kérdéseiteket!